Preferencyjne składki dla przedsiębiorców przez 3 lata

Okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będzie wydłużony do 3 lat - proponuje MRPiPS. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 proc. w trzecim roku.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osobom rozpoczynającym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje 2-letni preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W projekcie zaproponowano, by okres ten wydłużyć o rok - do 3 lat.

Jak poinformowano w uzasadnieniu projektu, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz 60 proc. minimalnego wynagrodzenia w trzecim roku. Dopiero po tym czasie osoby prowadzące działalność zaczynałyby opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach).

Zdaniem autorów projektu wpłynie to na wzrost liczby osób rozpoczynających prowadzenie działalności i zwiększy wskaźnik przetrwania przedsiębiorstw, ponieważ obecnie - jak argumentują - część przedsiębiorców zawiesza prowadzenia działalności gospodarczej lub rezygnuje z niego w trakcie preferencyjnego okresu opłacania składek lub w roku następnym. Tymczasem, jak wynika z badań i danych statystycznych, trzeci rok działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy.

 Preferencyjne zasady opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców  obecniePreferencyjne zasady opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców po zmianach
Okres obowiązywania zasad preferencyjnych2 lata3 lata
Wysokość składek ZUS opłacanych w okresie preferencyjnym30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz 60 proc. minimalnego wynagrodzenia w trzecim roku
Źródło: PAP