JPK z wymogiem bezpiecznego e-podpisu

Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy będą obowiązkowo przesyłać co miesiąc JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorca ma jeszcze rok na oswojenie się z tą procedurą. Trzeba jednak pamiętać, że JPK_VAT musi być opatrzony bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Status mikroprzedsiębiorcy w 2018 r. będzie miał ten, kto przynajmniej w jednym z zamkniętych na dzień 1 stycznia 2018 r. lat – a zatem w 2016 r. lub 2017 r. – spełni łącznie dwa warunki:

  • jego średnioroczne zatrudnienie nie przekroczy 10 osób (pełne etaty, bez osób na urlopach macierzyńskich czy ojcowskich, bez stażystów) oraz
  • jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów bilansu nie przekroczą równowartości w złotych 2 mln euro.

Kwotę przeliczeń na złote za rok 2016 poznamy 30 grudnia 2016 r. i odpowiednio później dla roku 2017 r.

JPK_VAT to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców. Ewidencje w tym formacie trzeba będzie wysłać nawet, jeśli w danym miesiącu będą zerowe. Trzeba będzie je wysyłać także niezależnie od wysyłki deklaracji VAT.

Póki co JPK_VAT musi być opatrzony bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czyli e-podpisem z certyfikatem, za który trzeba zapłacić. O ile jest on popularnym narzędziem wśród dużych, średnich czy nawet małych firm, nie jest tak często używany wśród mikrobiznesów. Resort Finansów rozważa, aby mikroprzedsiębiorca mógł przesyłać JPK bez niego. Trzeba czekać na decyzję.

Źródło: Tax Care